BABADAN OĞULA  SİYASET

08/10/2019 09:38 855

Aslında, şöyle bir soru da sorabiliriz; ‘’Siyaset Genetik mi?’’

Öyle ya, ülkemiz de siyaset yapan liderlere ve ailelere baktığımız da, sanki böyle bir durumun var olduğunu görmekteyiz. Yakın tarihimiz de ve günümüzde buna şahit oluyoruz…

Son yıllarda sık görmekteyiz ki, eski siyasilerin oğlu, torunu ortaya çıkmakta, ya da isimleri ortaya atılmakta, o aile  hakkında epey bir mütalaa yapılmaktadır. Eskiden, padişahların veliahttı gibi, kralların naipleri gibi bir şey…

Bugünlerde kurulması düşünülen ve her gün medyada ne zaman kurulacağı merakla beklenen partide de aynı durum..

Partinin başına Menderes’in torunu geçecek lafları. Ne kadar doğru bilemiyoruz. Bu kadar… daha kurulurken yanlış adım atılması da anlaşılmaz.

Menderesin daha önce oğulları da siyasete girdi. Önemli bir başarı ve partilerine ivme kazandırdığı görülmedi. Soyadı ile girdiği siyasette milletvekilliğinden öteye de gidemedi. Sık parti değiştirdi…Döndü dolaştı geldi kürkçü dükkanına.

Benzer durum Erbakan ailesi için de geçerli. Erbakan’ın hatipliği, hazır cevaplılığı , zekası tartışılmaz. Lider dediklerimizden. Şimdi bu yetenekleri parti kuran oğlunda var mı? Var mı yok mu, hep beraber  göreceğiz.

Rahmetli Türkeş…MHP’nin kurucusu. Ülkücü kesimin her zaman lideri. Oğlu…Ne yaptı? Babasının yolunu terk eden ilk ünlü lider oğlu oldu…Var mı bu yolu terk etmekten başka aklınıza gelen bir özelliği var mı?

İsmet İnönü…2.Cumhurbaşkanı. Kurtuluş savaşı kahramanlarından ..Oğlu siyasete atıldı. Fizik bilim adamı. SODEP VE SHP başkanlıkları.. başbakan yardımcılığı ..dışişleri bakanlığı…40 gün başbakanlık…. Siyasette belirgin bir başarısı yok…Ama siyasetin dürüst yapılması konusunda izleri çok…En azından, temiz siyaset nedir, onu başardı, siyaset dünyasına örnek oldu..

Turgut Özal…ANAP başkanı ..Başbakan …Cumhurbaşkanı…Önemli işler yapmış birisi. Oğlu…Kısa bir milletvekilliği dönemi…Siyaseten yok… Sonrasında, sosyal medya da adeta alayların ikonu oldu. Babasının ölümü ile ortaya attığı, kabul görülmesi mümkün olmayan teorilerle gündem konusu oldu…

Turhan Fevzioğlu…Siyasetçi, akademisyen.. Torunu kim?….Barolar Birliği başkanı…Soyadı sizce yetiyor mu? Son zamanlarda ki tavrı ile Barolar arasında ikilik yarattı, gruplaşmaya yol açtı… Demek ki, babalar ve oğullar meselesi, bizim ülke de  pek başarı sağlayamıyor…

İlkeler ve duruşlar, uygulamalar hiç  benzemiyor.

Yurt dışında akla gelen BUSH soyadı.. Baba Bush ve oğlu Bush…Ortadoğu’nun bu hale gelmesinin sebepleri…Onlar kurulu düzenin uygulayıcıları. Kökleri Almanya ve İngiltere…

Fazla söze gerek yok. Siyaset nedir?

Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş ve anlayıştır…

Eş anlamlısı politika….Yukarıda ülkemizden verdiğimiz aile siyasetçilerine baktığımızda, hiç birisinin babalarını gölgede bırakacak güce sahip olmadıkları ve  politika üretemediklerini göreceğiz.

Siyaset öyle babadan oğula geçecek bir sanat değildir.

Ya da akrabalara, yeğenlere …Bugün üzülerek görmekteyiz ki, yakın akraba, eş dost…Aile ilişkileri. Bu durum sadece iktidarda değil muhalefette de açık olarak gözükmektedir.

Akraba ilişkilerinin siyasette etkinliği de üzücüdür. Siyasette genetik geçiş de yoktur….

Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı atasözü akıldan çıkarılmamalıdır.

Yazının başında yazdık.. Yeni kurulması düşünülen partiye eski başbakanlardan Menderesin torununu düşünmek …Yıllardır yapılmış yanlışlardan biri olarak tarihteki yerini alır.

Soyadı ile siyaset olmaz, olmuyor da…

Mevcut tüm oluşumların artık kendilerini yenilemesi, eksikliklerini görmesi, eş, dost ,akraba ilişkilerine son vererek, temiz siyaset yapmaları gerekmektedir.

Yine yine Yeniden…Güzel Türkiye için…Güzel günler için… Demokrasimiz için…

Hangi iktidar olursa olsun, bu tutumdan ne kadar uzak kalırsa, o kadar başarılı olur.

Aksi halde ortaya çıkan gruplaşmalar, hem iktidara hem demokrasiye zarar verir…

Ayrıca şurası unutulmamalıdır ki; iktidarlar, kimsenin tapulu malı ya da babasından kalan bir miras değildir. Tamamen halkın iradesi ile yürütülen bir yönetim şeklidir.

SON SÖZ: ‘’ TEMİZ SİYASET, DÜRÜST ve İLKELİ İNSANLARLA YAPILIR.’’