Anneler Günü…

12/05/2018 23:01 187

Bir anneler günü daha geldi çattı. Hepimizin hayatında şüphesiz ki en önemli varlık annedir. Dünyaya ilk gözlerimizi açtığımız andan itibaren hep yanımızda olan, bize gözü gibi bakan, her zaman koruyan kollayan fedakar insanlardır annelerimiz.

Söz konusu ‘anne’ olunca akan sular duruyor. Özel günleri kutlamaları anlamsız bulan insanların bile bir anlam yükleyebildiği bu gün layıkıyla kutlanmalı ve yaşadığımız her günü anneler günü gibi geçirmeliyiz. Aldığımız nefes olan boyunca annelerimizi mutlu etmeye çalışmalı, evlatları için gözünü dahi kırpmadan her şeyi yapabilecek olan bu kıymetli insanların her zaman yüzlerinde bir tebessüm olmalıyız.

Annelik Allah’ın kadınlara bahşettiği en yüce vasıflardan bir tanesidir. Evladını karnında ilk hissetmeye başladığı anda başlar annelik. 9 ay boyunca onun her kıpırdanışından, her hareketinden havalara uçar anne… Hele bir de doğum gerçekleşip kucağına aldığı an o tarifi mümkün olmayan duygu, sadece akan mutluluk gözyaşlarıyla dışa vurulur. Daha sonra çocuğun emeklemesi, yürümesi, konuşmaya başlaması, okula gitmesi, askere gitmesi, evlenmesi… Yani çocuğun her anı anne için ayrı bir mutluluk kaynağı ve gurur tablosudur.

Tabi bu bahsettiklerim gerçekten anne olmayı hak edenler için geçerlidir. Çünkü gerçek annelik emek ister, sabır ister, fedakarlık ister. Bu meziyetleri taşımayanlar anne olmayı hak edememiştir. Annelik en başta merhamettir. Çok şahit olmuşumdur hayatı boyunca çocuklarla mesafeli olan kişilerin anne olduktan sonra çocuklara hayata bakış açılarının değiştiğini. Eğer içinde merhamet, sevgi, sabır yoksa sadece çocuğu doğurdu diye anne olunamıyor maalesef. Bunu şu nedenle söylüyorum; televizyonlarda haberlerde izliyoruz, çocuğunu öldüren, aç bırakan kişileri. Hepimiz hatırlıyoruz değil mi daha günler evvel çocuğunu çöp konteynırının kenarına bırakan caniyi. Orada yatan bir melek olduğu için Allah korudu ve fark edildi yavrucağız da hayattan kopmadı. Soruyorum sizlere:

Bunu yapan anne mi şimdi?

Evin her tür yükünü sırtına alan anne evlatlarının ilk örnek alacağı kişi, karakterlerinin oluşmasındaki ilk ilham kaynaklarıdır. Anne evladının arkadaşı, sırdaşı, yani her şeyidir. Çoğu zaman da anne, baba ile evlatlar arasında köprüdür. Hepimiz yaşamışızdır küçüklüğümüzde babamızdan çekinip söylemediklerimizi, isteklerimizi hep annemize söyleriz de annemiz onu babamıza kabul edebileceği şekilde iletmeyi başarır her seferinde. Annemiz bizlerin hayatıdır, nefesidir, her şeyidir.

Annesi ile küs olan evlatlar varsa da her ne yaşanmış olursa olsun bu anneler günü onlar için temiz bir sayfa olsun. Hayatları boyunca her zaman evlatlarının iyiliğini isteyen anneler üzülmesin.

Ben de öncelikle kendi annemin ve anne kelimesini hak eden, anne olabilme sıfatlarını taşıyan, ‘dünyaya bir daha gelsem yine benim annem olmanı isterdim’ dediğimiz tüm annelerin anneler gününü kutluyorum. Allah annelerimizi başımızdan eksik etmesin. Bu dünyadan göçüp gitmiş ‘Cennet annelerin ayaklarının altındadır’ hadisi ile önemi bir daha vurgulanan tüm anneleri Allah rahmet eylesin.