Adana derbisi…

18/04/2019 23:09 1472

Adana derbisi yine ihtişamı ve heyecanıyla karşımıza geldi.

Ne büyük bir güzellik…

Her anının ayrı bir hikayesi olacak,  daha öncekiler gibi. Bir tarafta Play-Off mücadelesi veren Adana Demirspor…Diğer tarafta ise ligde kalma adına sadece 1 puana ihtiyacı olan Adanaspor.

Her iki ekip için de bu sezon farklı geçti.

Tabi derbi maçların atmosferi farklı olur. Favorinin olmadığı kağıt üzerinde kazanacak takımın yazılmadığı bir 90 dakika. Sıcak bir örnek verirsem Önder Serin başkanlık döneminde Demirspor’un 2 puanı vardı ve küme düşüyor denildiği ortamda çok iyi durumdaki Adanaspor’u 4-2 yenmişti. Bunun tam tersinde neticelerde olmuştu.
Bu nedenle kimin üstünlük sağlayacağı şimdiden kestirilemez.

Teknik Direktör açısından bakıldığında hemen hemen birbirlerine yakın dönemlerde göreve geldiler. Gerçi Eyüp Arın hoca Adana’da olduğu için ve bu tip maçları daha önce de oynadığı için biraz daha avantajlı. Teknik direktör Ümit Özat ise ilk kez derbi maça çıkacak. Daha önce yani ilk randevuda Yılmaz Vural ile Coşkun Demirbakan görev almıştı. Şimdilerde ise her ikisi de görevinde değiller. Bu maç 1-1 sona ermiş birer puana razı olmuşlardı.

Çok eskilere gittiğimiz de stadın yarı yarıya olduğu dönemleri hatırlarım. En küçük olayın çıkmadığı bir evden hem Demirsporlu hem de Adanasporlu kardeşlerin maça gelip takımlarını desteklediği ve sonrasında kol kola evlerine geri gittiğini biliriz.

Aynı tabloyu yine görmek isteriz.

Dolayısıyla bu derbi maçı dünyanın sonu olarak görmemek gerekir. Tribüne gelecek taraftarların  günün tadını çıkarmaları ve bu büyük görsel şölenden keyif almaları tek dileğim.  Gerçi son yıllara bakıldığında en ufak olay dahi çıkmıyor. Bu anlamda ayrıca Adana emniyeti ve spor şube gerekli çalışmaları anında yapıyor. Onları da kutlamak gerekir.

Sonuç olarak , hakemin bitiş düdüğünde sadece futbolun konuşulduğu bir derbi olması tek dileğim.