31 Mart 2019 Belediye ve Muhtar Seçimleri

12/04/2019 23:38 1238

 

Özellikle büyükşehirlerde çekişme içinde geçti seçimler. Bu seçimin bir özelliği,AK Partinin MHP ile Cumhur ittifakı, CHP ile İyi Parti ve HDP’nin Millet İttifakı yapması idi.

Ak Parti %44,3 , MHP %7,31 , toplamda %51,61oy topladı. Millet İttifakında CHP %30,11 , İyi Parti %7,45 , HDP’de %4,24 oy alarak %37,56’ya ulaştı.

En fazla oy alan parti AK Parti sonrada CHP. AkParti 1. Parti oldu ama sahip olduğu 3 şehri İstanbul , Ankara ve Antalya’yı kaybetti. İstanbul’da AKP adayı Binali Yıldırım ve CHP adayı Ekrem İmamoğlu arasındaki mücadele bir hayli ilginçti. Çünkü Binali Yıldırım, seçimi kazandığını sanarak bir konuşma yaptı. İmamoğlunun oyları %48,79’a çıkınca Binali Yıldırım %48,51 ile geride kaldığını öğrendi. Ama bu arada 320 bine yakın oy geçersizdir denilerek AKP tarafından seçime itiraz yapıldı. Bakalım sonuç ne olacak ?

25 yıl sonra Ankara’da seçimi CHP kazandı. CHP’li Mansur Yavaş’ın oyu %51,62 , Ak Partinin adayı Mehmet Özhaseki’nin oyu da %47,20 idi. Antalya’da eski AKP’li başkan Menderes Türel kaybetti seçimi.

İzmir’de kazanan yine CHP oldu, hemde büyük bir fark ile .

Akdeniz’de örneğin Adana’da CHP’den Zeydan Karalar seçimi rahatça kazandı. CHP ayrıca Mersin , Burdur, Muğla , Aydın, Çanakkale, Kırşehir ,Eskişehir, Bilecik Sinop, Edirne , Artvin,Ardahanda’da başarılı oldu .

MHP’nin kazandığı iller : Osmaniye, Karaman, Manisa, Kütahya, Kastamonu,Karabük, Çankırı,Amasya , Erzincan , Bayburt ve Iğdır. Çok fazla oy toplamamasına rağmen MHP, bu seçimden kazançlı çıktı. Birde bağımsız aday başkan oldu Kırklareli’nde. Siyan Kesimoğlu CHP’den Adaya gösterilmeyince bağımsız olarak girdiği bu seçimden galip çıktı. Aynı nedenlerle Şişlide aday olan Mustafa Sarıgül ise hezimete uğradı.

AKP’nin Muş, Bingöl, Ağrı, Bitlis gibi doğu illerinde kazanması gerçekten bir başarı. Bir başka sürpriz Tunceli’de. Tunceli’de seçimi kazanan Mehmet Fatih Maçaoğlu , Komünist Partisi üyesi.

Bu seçimde 4 kadın illerde başkanlığı kazandılar. Bunlar ; Gaziantep’de AKP’li Fatma Şahin , Aydın’da CHP’den ÖzlemÇerçioğlu , Van’da HDP’den Bedia Özgökçe Erten, Siirt’te HDP’den Berivan Helen Işık .

Türkiye’deki 1389 belediye başkanının ancak 38’inin kadın oluşu, pek hoşa giden, bir şey değil.

Cumhur İttifakından Millet ittifakına geçen belediyeler : İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Mersin. Adana’da sanırım, MHP’li Hüseyin Sözlü konusunda kendi partilerinden gelen itirazlar, bu sonucu yarattı. Çünkü belediye meclisindeki üyelerin çoğunluğu Cumhur İttifakından.

İyi Parti , MHP’den çok oy aldığı halde, hiçbir ilde belediye başkanı çıkaramadı, verdiği destek de belliki, CHP’ye yaradı.

Bu seçim sonuçlarından iktidar gerekli uyarıları ve dersleri çıkarmalı. Kaybetme nedenlerini araştırmalı, küstürdüklerini nasıl kazanacağının yollarını aramalı. Muhalefet de bu konuyu iyi değerlendirmek zorunda. Çünkü herşeyden önemli olan , ülkemizin geleceği. Seçim sırasında , Malatya’daPötürge’de 2 , Gaziantep Şehitkamil’de 1 , Yozgat’ta 3 kişi olmak üzere 6 vatandaşımız yaşamını yitirdi. 102’de yaralı var.

Seçim sonuçlarının ülkemize hayırlar getirmesini, gönülden dilerim.