16 NİSAN REFERANDUMU

15/04/2018 22:07 306

16 Nisan referandumundan bu yana 1 yıl geçti. Devlet yönetiminde önemli değişiklikleri içeren bir referandumdu bu. Halkımızın yüzde 51,4’ü evet, yüzde 48,6’sı hayır dedi. Yüzde 1,2 gibi kıl payı farkıyla evetçiler kazandı. Ülkemize hayırlı uğurlu olsun, mutluluk ve refah getirsin. Bu sonucu, her zaman olduğu gibi, önyargısız ve tarafsız bir gözle değerlendirmeye çalışacağım.

AK Parti ve onun destekçisi MHP’nin evet oylarının çoğunlukta olduğu iller; Karadeniz ve Anadolu’da bir de Güneydoğu’da Bingöl,Muş ve orta Avrupa’da.

Hayırların çok olduğu yerler; Akdeniz, Ege,Trakya bölgesi. İstanbul, Ankara, Bilecik, Zonguldak, Artvin, Eskişehir, Ardahan.

Bundan önceki milletvekilleri seçiminde, bu bölgelerde çok bariz şekilde AK Parti üstünlüğü vardı.

Evetçiler bu konuda çok çalıştı ama, demek ki AK Parti ve MHP tabanı partilerinin kararlarına uymadılar, oy ve kan kaybettiler. Zaten iki partinin oy oranının yüzde 51,4’te kalışı, bunun bir kanıtı.

Evet oylarının en yüksek olduğu il yüzde 81,67 ile Bayburt, hayır oylarının en yüksek olduğu il de yüzde 80,12 ile Tunceli.

Bu sonuçlar iktidar için önemli mesajlar olarak algılanmalı.

AK Parti’nin kazandığı yani, evet oylarının çok olduğu yerler, eğitim ve kültür düzeyi yüksek olmayan tutucu ve dindar vatandaşlarımızın yaşadıkları yerler.

Hayırcıların çoğu da eğitimli, kültürlü ve tutucu olmayan yörelerden.

Batı dünyası ve ABD, hayır oylarının yüzde 50’yi aşması için çok çaba sarf ettiler. Amaçları, AK Parti’yi ve de Sayın Cumhurbaşkanını elimine etmekti. Başaramadılar. Bunlara rağmen, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı ve kazandığı bu referandum, takdire değer.

Referandum sonuçları açıklanınca, batı dünyasından tenkit ve tehditler yağmaya başladı.

Hayır diyenler için başlıca nedenler, hükümetin,cumhurbaşkanının denetlenmemesi,görevden alınmalarının zorlaşması..

Beğensek de beğenmesek de, halkın iradesine saygı göstermek zorundayız.

Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden, Suriye’deki terörist yuvaları, silahlı kuvvetlerimizce zeytin dalı harekatı ile bir bir temizleniyor.

Ülkemizin birliğe ve huzura her zamandan çok ihtiyacı olan günlerdeyiz. Çünkü,  vatanımız her şeyden değerli, önemli.

Bu işin sorumluluğunda başı çeken ABD Başkanı Trump’ın, Suriye’den çekilme kararı vermesi de, sadece bizim başarımız. Konuyu böyle anlayalım ve değerlendirelim.